Лев бек
7

Благоја Љамчевски

Роден: 
7.4.1987
Место: 
Битола
Македонија
Биографија 

Брзоногиот фудбалер, кој настапува на левата крилна позиција во нашиот состав, Благоја Љамчевски е роден во Битола, на 7 април 1987 година. Љамчевски е играч кој потекнува од школата на битолски Пелистер. Во својата кариера, на домашната сцена настапуваше за екипите на Македонија Ѓорче Петров, Работнички, Победа, како и скопски Металург, во чии редови мина цели четири сезони. Откако импресионираше со своите игри во дресот на клубот од „Железарница“, Љамчевски во летниот преоден рок од сезоната 2014/15 беше доведен како прво големо засилување во тимот на Вардар.