Младинците на Вардар победија со осум постигнати голови

Убедлив триумф на младинците на Вардар во дуелот со Победа на гостувањето во Прилеп. Дури осум голови постигнаа момците во „црвено-црно“ од кои два беа дело на Младеновски, и по еден постигнаа Пешевски, Реџепи, Божиноски, Ѓорѓиески, Стојчески и Јусуф.

На истиот терен кадетите „ремизираа“ со Победа. Вардар имаше позитива по првиот дел, потоа Победа успеа да направи пресврт за пет минути, и потоа нашиот тим да постигне гол за конечни 2:2.

Пионерските екипи остварија победи без примен гол. Пионерите го совладаа составот на Победа со 3:0, додека помладите пионери победија со 5:0. „Хет-трик“ за помладите пионери постигна Георг Стојановски.

Генерацијата 2005 година е поразена од Шкендија со 2:1, додека генерацијата 2004 година го совлада тетовскиот тим со 1:2 на гостински терен.

 

МЛАДИНЦИ

ПОБЕДА - ВАРДАР          0:8 (0:5)

Игралиште со вештачка трева во Прилеп.

Судија: Боби Величков (Велес).

Стрелци: 0:1  Пешевски 12', 0:2 Реџепи 24', 0:3 Божиноски 33', 0:4 Младеновски 33', 0:5 Младеновски 38', 0:6 Ѓорѓиески 50', 0:7 Стојчески 58', 0:8 Јусуф 85'

Ж. Картон: Јосифоски (П).

ВАРДАР: Андов, Радевски, Пешевски, Стојчески, Велковски, Ѓорѓиески, Младеновски, Реџепи, Божиноски, Наумчески, Тасев.

Уште играше: Јусуф.

 

КАДЕТИ

ПОБЕДА - ВАРДАР          2:2 (0:1)

Игралиште со вештачка трева во Прилеп.

Судија: Никола Иванов (Велес)

Стрелци: 0:1 Хасановиќ 6', 1:1 Јошески 50', 2:1 Дебрешлиоски 55', 2:2 Игнатов 68'

Ж. Картони: Ристески, Симоски, Јошески, Макешоски (П) - Бојковски, Хасановиќ, Радуловиќ-Величковиќ (В).

Ц. Картон: Игнатов 73' (В).

ВАРДАР: Китановски, Манасиевски, Николов, Митревски, Бојковски, Хасановиќ, Ристовски, Игнатов, Зендели, Мирчевски, Цури.

Уште играа: Радуловиќ-Величковиќ, Петејчук, Ангелковски.

 

ПИОНЕРИ

ВАРДАР - ПОБЕДА          3:0 (1:0)

Игралиште на фудбалската Академија на ФК Вардар.

Судија: Дарко Костадиновски (Скопје).

Стрелци: 1:0 Салиу 10', 2:0 Радуловиќ-Величковиќ 63', 3:0 Фазљиу 67'

Ж. Картони: А. Јованоски, П. Јованоски (П).

ВАРДАР: Величковски, Петејчук, Асани, Гугуљанов, Ѓурковски, Крстевски, Хасани, Радуловиќ-Величковиќ, Омерагиќ, Речиџа, Салиу.

Ушт играа: Фазљиу, Демири, Симев, Исени, Корстовски.

 

ПОМ. ПИОНЕРИ

ВАРДАР - ПОБЕДА          5:0 (2:0)

Игралиште на фудбалската Академија на ФК Вардар.

Судија: Дејан Димитријевиќ (Скопје).

Стрелци: 1:0 Стојановски 15', 2:0 Стојановски 38', 3:0 Стојчевски 44', 4:0 Мирков 57', 5:0 Стојановски 67'

Ж. Картони: Стојчевски (В).

ВАРДАР: Стојковски, Јовановски, Давков, Стојчевски, Ѓоргоски, Сељанац, Тасевски, Давидоски, Стојановски, Мирков, Живков.

Уште играа: Трпезановски, Марковски, Јовчев, Саит, Исмаиљи, Лозановски.

понеделник, 18 март 2019