Вардарови легенди

Драган Мутибариќ

Меѓу плеадата извонредни чувари на „црвено-црната“ мрежа, во преден план отскокнува името на прославениот и честопати несовладливиот Драган Мутибариќ...

Атанас Мечкаров

Надалеку прочуен по неговата борбеност и неприкосновеност во играта во одбраната, Атанас Мечкаров е еден најдобрите дефанзивни фудбалери во клупската...

Горан Петрески

Познат меѓу соиграчите по прекарот „Чунга Лунга“, Горан Петрески е роден на 23 мај 1972 година, во Скопје.

Јане Јаневски

Првиот, официјално избран, најдобар македонски спортист, Јане Јаневски, беше дел од почетната генерација вардарови фудбалери, кои започнаа да ги...

Стојан Чамински

Претседател на ФК Вардар, во сезоната 1986/87, кога клубот ја освои единствената шампионска титула во првата лига на поранешна Југославија, беше...

Ванчо Спасовски

Ванчо Спасовски е роден во 1950 година во Скопје

Илија Најдоски

Роден на 26 март 1964 година во славното Крушево, Илија Најдоски со право се вбројува како  еден од најдобрите одбранбени фудбалери во историјата на...

Тоде Георгиевски

Роден во далечната 1935 година, Тоде Георгиевски беше човекот меѓу стативите, на финалниот натпревар од југословенскиот куп, во сезоната 1960/61,...

Ѓоре Јовановски

На 22 март 1956 година, во Скопје е роден Ѓоре Јовановски, еден од тројцата вардарови рекордери според бројот на одиграните натпревари во „црвено-...

Муарем Зекир

На 26 август 1973 година, во Скопје е роден Муарем Зекир, еден од најдобрите чувари на вардаровата мрежа, во годините по осамостојувањето на...

Мирко Спасески

Актуелниот претседател на Вардар, Мирко Спасески е роден на 4 март, во 1962 година. За најтрофејниот македонски фудбалски клуб, како професионален...

Зоран Јовановски

Непобедливиот вардаров тим по осамостојувањето на Македонија и хет-трикот на титули не можеше да се замисли без тетовецот Зоран Јовановски во...

Влатко Грозданоски

Влатко Грозданоски е еден од поновите легенди на Вардар. Ја заврши играчката кариера во нашиот тим во 2017 година, со 144 официјални настапи во „...

Јосиф Сребров

Иако повеќе не е меѓу нас, Јосиф Сребров и натаму останува запаметен од повозрасните вардарови навивачи, како еден од не само најдобрите, туку и...

Вукашин Вишњевац

Истакнaтиот југословенски стратег Вукашин Вишњевац, во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година, го водеше стручниот штаб на Вардар.

Александар Васоски

Актуелниот помошник тренер во вардаровиот стручен штаб, Александар Васоски е роден на 21 ноември 1979 година во Скопје.

Перица Груевски

Со вкупно 416 одиграни натпревари во „црвено-црниот“ дрес, Перица Груевски е еден од седумтемина фудбалери со најмногу настапи за тимот на Вардар.

Петар Шулинчевски

Иако на неговите први натпревари во дресот на Вардар, бил редовно исвиркуван од гледачите на трибините, Петар Шулинчевски е запеметен како еден од...

Слободан Горачинов

Слободан Горачинов е еден од фудбалерите кои беа дел од тимот на Вардар во сезоната 1986/87, кога беше освоена шампионската круна во државното...

Вујадин Станојковиќ

Еден од најдобрите фудбалери на сите времењиа, кој настапувал на десната бековска позиција во дресот на Вардар, е Вујадин Станојковиќ. Роден на 10...

Ѓоко Хаџиевски

Најтрофеен тренер во долгата и богата историја на Фудбалскиот Клуб Вардар е Ѓоко Хаџиевски.

Бобан Бабунски

Прославениот македонски фудбалер и тренер, Бобан Бабунски е роден на 5 мај 1968 година, во Скопје. За првиот тим на Вардар, дебитира во сезоната 1985...

Славко Дацевски

Капитен на тимот на Вардар, на финалниот натпревар од националниот југословенски куп, против тимот на Вартекс, кој се одигра на 26 Мај 1961 година во...

Андон Дончевски

Жива легенда на македонскиот фудбал. Единствениот меѓу многубројните вардарови легенди, кој учествувал како играч и тренер, во освојувањето на двата...

Драги Сетинов

Еден од најдобрите вардарови дефанзивци, Драги Сетинов е роден на 13 фебруари 1961 година во Скопје.

Стојмир Урошевиќ

Поранешниот вардаров играч за врска, Стојмир Урошевиќ е роден во Тетово, на 24 декември 1960 година. За „црвено црните“ од Скопје, настапува најпрвин...

Дарко Панчев

Најдобриот македонски фудбалер на 20-тиот век, Дарко Панчев е еден од најголемите великани во богатата историја на најтрофејниот домашен фудбалски...

Кирил Симоновски - Џина

На 19 октомври 1915 година, во Скопје е роден Кирил Симоновски, еден од најголемите великани не само на фудбалскиот клуб Вардар, туку и севкупно на...

Кочо Димитровски

Апсолутен рекордер, според бројот на настапите во дресот на ФК Вардар е Кочо Димитровски.

Жанко Савов

Стрелец на единствениот гол, во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија, во 1993 година, беше Жанко Савов.

Јовче Џипунов

Името на Јовче Џипунов е со неизбришливи букви запишано во шампионските походи, при освојувањето на првите две првенствени титули, во трофејната...

Петар Милошевски

Петар Милошевски иако мина една сезона во Вардар, остави неизбришлив траг во најтрофејниот македонски клуб, бранејќи во годината во која црвено-...

Борче Мицевски

Легендарниот вардаров фудбалер, Борче Мицевски е роден далечната 1955 година во Скопје. Дресот со „црвено-црните“ нијанси на најтрофејниот македонски...

Стјепан Бобек

Легендарниот хрватски стручњак Стејпaн Бобек, е роден на 3 декември, во далечната 1923 година, во Загреб.

Никола Аврамовски

Со вкупно 24 одиграни првенствени натпревари, во сезоната 1986/87, Никола Аврамовски беше еден од помладите фудбалери на Вардар, кои одиграа...

Кирил Дојчиновски

Прославениот великан на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски, е роден на 14 октомври 1943 година, во Скопје.

Благоја Видиниќ

Прославениот македонски голман, Благоја Видиниќ е роден на 11 јуни 1934 година, во Скопје.

Пепи Георгиевски

Битолчанецот Петар Георгиевски, роден е на 16 мај 1960, во „Градот на Конзулите“, меѓутоа практично целата своја кариера како професионален фудбалер...

Мирко Илиевски

Мирко Илиевски е еден најзаслужните фудбалери, благодарение на кои Вардар го освои Националниот Куп на поранешна Југославија, во далечната 1961...

Илеш Шпиц

Низ долгата и богата историја на Вардар, многумина истакнати и прославени тренерски имиња, ја имале честа и привилегијата, но пред сѐ одговорноста да...

Гордан Здравков

Поранешниот фудбалер на Вардар Гордан Здравков, е запеметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт, во меѓусебниот двомеч од...

Артим Шаќири

Еден од најдобрите македонски репрезентативци на сите времиња, Артим Шаќири во периодот од 1994 до 2000 година, во неколку наврати го носеше дресот...

Лазар Плачков

Меѓу најдобрите вардарови фудбалери, од шеесеттите и седумдесеттите години на минатиот век, повозрасните симпатизери со право се сеќаваат на името на...

Тони Савевски

На 14 јуни 1963 година, во Битола е роден Тони Савевски, еден од најдобрите играчи за врска кои некогаш го носеле дресот на Вардар.

Момчило Грошев

Чувар на голот на Вардар, во сезоната 1986/87, кога се постигна историскиот успех со освојувањето на шампионската титула во првенството на...

Боро Узунов

Роден во далечната 1948 година, во пограничното село Богородица, кај Гевгелија, Боро Узунов беше еден од најдобрите вардарови фудбалери, во осмата...

Методија Спасовски

Легендарниот Методија Спасовски, со своите 647 настапи (375 првенствени) и 212 погодоци, се наоѓа на второто место на вечните вардарови листи, според...

Васил Рингов

Најдобриот стрелец, според борјот на постигнати голови на првенствените натпревари, во историјата на ФК Вардар е Васил Рингов, со 97 погодоци на...

Саша Ќириќ

Саша Ќириќ е фудбалерот кој има постигнато најмногу погодоци во дресот на Вардар, во рамките на еден фудбалски шампионат.

Жарко Оџаков

Еден од најдобрите вардарови играчи за врска на средината од теренот, Жарко Оџаков е роден на 11 ноември 1955 година, во Скопје.

Ангеле Божиновски

Иако за прв претседател на Спортското Друштво Вардар, е избран Димче Беловски, одговорноста да раководи со фудбалската секција му беше доверена на...

Ванчо Трпевски

Непроценлив е придонесот на Ванчо Трпевски во Вардар, тренер кој го посвети целиот живот на црвено-црните.

Сократ Мојсов

Препознатлив по головите кои ги постигнуваше со глава и неговата способност да погоди од невозможни позиции, Сократ Мојсов несомнено е еден од...

Благоја Вучидолов

Препознатлив по неговата надмоќ во дуелите со противничките фудбалери, при извршувањето на дефанзивните задачи, Благоја Вучидолов (82) е еден од...

Љупчо Марковски

На 24 фебруари 1968 година, во Скопје е роден Љупчо Марковски, еден од најдобрите одбранбени играчи во историјата на Вардар.

Вандаир Оливеира Дош Сантош

Интернационалецот од Бразил, со македонско државјанство, Дош Сантош Оливеира Вандаир е рекордер според бројот на постигнати голови во дресот на...

Васко Кокиновски - Макара

Запаметен како префинет техничар и вистински мајстор во играњето со фудбалската топка, Васко Кокиновски е еден најдобрите фудбалери на Вардар и...

Атанас Грнчаров

Атанас Грнчаров, роден во 1954 година во Струмица осум години мина во Вардар и за црвено-црните одигра 314 мечеви.

Златко Таневски

Дефанзивецот два пати беше дел од Вардар, и одигра 121 натпревар, многу од нив со капитенската лента во „црвено-црните“. 

Ѓорѓи Цинциевски - Џинка

Ѓорѓи Цинциевски е еден од најистакнатите играчи меѓу првата генерација вардарови фудбалери, кои започнуват да ја пишуваат историјата на...

Филип Ѓурчиновски

Иако се поминати пет години, откако повеќе го нема меѓу нас, Филип Ѓурчиновски и натаму е запемен како најтрофејниот претседател во историјата на ФК...

Александар Бајевски

Поранешниот вардаров напаѓач и голгетер, Александар Бајевски е роден на 8 декември 1979 година, во главниот град Скопје.

Часлав Божиновски

Незаборавниот Часлав Божиновски, кој потекнува токму од младинската школа на клубот, несомнено е една најголемите фудбалски легенди, кој најпрвин...

Чедомир Јаневски

Еден од најзаслужните фудбалери, благодарение на кои Вардар во сезоната 1986/87, за прв и единствен пат во својата историј,а ја освои шампионската...

Драган Канатларовски

На 8 октомви 1960 година, во Битола е роден Драган Канатларовски, еден од најславините фудбалери на средината од теренот, во богатата историја на...

Мирко Петров

Со 30 одиграни првенствени натпревари и шест постигнати голови во сезоната 1986/87, Мирко Петров беше еден од фудбалерите, кои на Вардар му ја...