Во првата сезона во независна Македонија освоена двојната круна

Во првата натпреварувачка сезона (1992/93), од осамостојувањето на Република Македонија, Вардар како убедливо најдобар клуб на македонската фудбалска карта, се прошета до двата трофеи на домашната сцена. На првенствената табела, нашиот клуб под водство на Ѓоко Хаџиевски заврши на челната позиција, со импресивен биланс од 27 победи, седум нерешени средби и без претрпен пораз. По одигрувањето на предвидените 34 кола, Вардар имаше 61 бод на своето салдо, дури 21 повеќе во однос на второ пласираниот Силекс.

Најдобар стрелец во прввиот државен шампионат, беше „црвено-црниот“ бомбардер Саша Ќириќ, со 36 постигнати голови, што и натаму е недостижен рекод во првата македонска лига.

Истата година, нашиот клуб го освои и првиот трофеј во Националниот Куп. Во големото финале, Вардар на Градскиот Стадион во Скопје, славеше минимална победа со 1-0 против Пелистер. Стрелец на единствениот погодок во завршницата од натпреварот, беше легендарниот Жанко Савов.

вторник, 13 октомври 2015