Освоен третиот трофеј во Купот на Македонија

По двете „посни“ и разочарувачки сезони, без ниту еден освоен трофеј, Вардар во 1998 година, по трет пат во својата историја триумфираше во националниот куп на Република Македонија. Тимот предводен од стратегот Ѓоре Јовановски, иако нa првенствената табела заврши на за нас скромното четврто место, скромните игри и резултати во домашниот шампионат ги надомести, со освојување на драгоцениот трофеј во најмасовното натпреварување.

На патот до големото финале, Вардар во четвртфиналната рунда ја елиминараше екипиата на Беласица. Првиот натпревар во Струмица, заврши без победник (2-2), додека на возвратниот дуел во Скопје, нашиот тим беше поуспешен со убедливи 3-0. Во полуфиналниот двомеч, „црвено-црните“ на обете беа подобри од тимот на Скопје, најпрвин како гости со 4-0, а потоа пласманот во финалето го потврдија и со минималниот домашен триумф од 1-0.

Завшниот натпревар, се одигра на 24 мај 1998 година, на Градскиот Стадион во нашата метропола. Вардар со головите на Сашко Крстев и Николче Здравевски во последните 15 минути од мечот, славеше слатка победа од 2-0, над лутиот градски ривал Слога Југомагнат.

вторник, 13 октомври 2015