Низ годините

1947

За Македонија да победува - се роди Вардар!

На 22 јули во 1947 година се роди ФК Вардар, формирано е спортското друштво и фудбалскиот клуб, по фузијата на две спортски друштва, Македонија и...
1961

Освоен трофејот „Маршал Тито“, прва европска победа

Првиот голем успех по создавањето на нашиот клуб, беше постигнат во 1961 година, кога Вардар го освои „маршаловиот“ трофеј во Купот на Југославија....
1968

Калјари падна за полуфинале во Митропа-купот

Едно од најдобрите изданија на меѓународна сцена Вардар го имаше во 1968 година и настапот во Митропа-купот, попознат како Централноевропски куп. Во...
1975

Вторпат младински шампиони на Југославија

По 26 години од првата младинска титула на Вардар, црвено-црните во 1975 година стигнаа и до – втората круна. Во конкуренција на гиганти како Ц....
1985

По 24 години Вардар одново во Европа, поминато едно коло во Купот на УЕФА

По 24 години, Вардар повторно се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши...
1988

Четврто полуфинале во Купот на СФРЈ

Една година по историската титула, која Судот на здружениот труд во Белград му ја поклони на белградски Партизан, Вардар имаше нова успешна одисеја...
1993

Во првата сезона во независна Македонија освоена двојната круна

Во првата натпреварувачка сезона (1992/93), од осамостојувањето на Република Македонија, Вардар како убедливо најдобар клуб на македонската фудбалска...
1995

Вардар по вторпат ја освои двојната круна

Идентично како во првата, Вардар без ниту еден забагубен натпревар, неприкосновено доминираше и во третата сезона на домашните фудбалски терени.
1999

Одбранет трофејот во Купот

Идентично како и претходната година, Вардар во сезоната 1998/99 по четврт пат во клупската историја, го освои пехарот во македонскиот куп. Вардар...
2003

Петта титула во Македонија, ЛШ избега за еден гол

Ѓоко Хаџиевски, како најтрофеен тренер во историјата на нашиот клуб, во сезоната 2002/03 го предводеше Вардар до одбраната на шасмпионскиот трон во...
2012

По девет години Вардар се врати на шампионските патеки

По четирите мачни години без ниту еден освоен трофеј, каде Вардар живееше на работ од сопствената егзистенција, нашиот фудбалски великан по пауза од...
2015

Нова шампионска радост за Вардар, без пораз елиминирани во ЛШ

По само една година пауза, во 23-тото издание од Првата лига, Вардар стигна до својата осма титула во домашниот шампионат, вкупно девета во...
2017

Вардар напиша историја во Европа

Откако претходно ја освои својата 11-та шампионска титула, најуспешниот македонски колектив стана првиот тим од Македонија кој што обезбеди пласман...
1949

Младински шампиони на Југославија

Две години по формирањето, Вардар ја покажа силата во младинска конкуренција. По воведните две години на сојузните натпревари во Сараево и Љубљана,...
1967

Избега ново финале во Купот на Југославија

Четири години по првиот голем трофеј, Вардар имаше шанса за ново финале во југословенскиот куп. Но и во двата обиди, прво во 1965, а потоа и две...
1974

Третпат избега ново финале во Купот

По пауза од речиси една деценија, Вардар повторно дојде на чекор до голем успех, во Купот на Југославија, црвено-црните стигнаа до третото полуфинале...
1984

Младински куп на СФРЈ, Панчев испиша историја

Нова млада вардарова генерација направи успех во Југославија, откако стигна до првиот трофеј во младинскиот Куп со троумфот со 3-2 против Војводина...
1987

„Златната“ вардарова генерација ја освои шампионската титула

Иако Вардар децении наназад беше единствениот македонски клуб, кој со успех се натпреваруваше во првата југословенска лига, долгогидшниот сон на...
1991

Европски првак падна во Скопје

Три месеци откако белградска Црвена Звезда, во мај 1991 година стигна до европската титула со двајца вардарци во својот состав Дарко Панчев и Илија...
1994

Одбрана на шампионската круна во првата лига

Работите во македонското првенство, не претрпеа големи промени ниту во втората сезона од независноста на нашата татковина.
1998

Освоен третиот трофеј во Купот на Македонија

По двете „посни“ и разочарувачки сезони, без ниту еден освоен трофеј, Вардар во 1998 година, по трет пат во својата историја триумфираше во...
2002

По пауза од седум години, титулата се враќа дома

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб, во сезоната 2001/02, по седумгодишна пауза успеа да ја освои четвртата шампионска титула во домашното...
2007

По осум години пауза трофејот во Купот повторно во вардаровите витрини

Осум години по последниоттриумф во најмасовното домашно натпреварување, фудбалерите на Вардар во сезоната 2006/07, успеаа да го вратат пехарот од...
2013

Вардар во последното коло со убедлива победа ја одбрани титулата

Успехот постигнат една година претходно, беше повторен и во сезоната 2012/13 – Вардар стигна до седмата македонска крума. Тимот на Вардар, со низа...
2016

Вардар ја освои јубилејната десетта титула во својата историја

Тимот на Вардар во сезоната 2015/16 ја освои јубилената, 10. титула во клупската историја и по деветти пат се искачи на шампионскиот трон во...
2018

После три години Вардар остана без шампионската титула

После три сезони „владеење“ со Првата лига и освојување на титулите, Вардар во 2018 година не успеа да ја одбрани шампионската круна. Првенството го...